The Moto Guzzi Nevada Classic 750 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 47.60 HP (34,53 kW)) @ 6800 RPM, 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for ensuring your Moto Guzzi Nevada Classic 750 performing at its best. Common service items involve air filters. By using genuine parts, your Nevada Classic 750 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Nevada Classic 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 47.60 HP (34,53 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | 2166 mm (84,87 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |