The Yamaha BT 1100 Bulldog is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) Twin, 1 Valve type of engine.
This engine has 64.10 HP (46,57 kW)) @ 5500 RPM, 88.20 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important aspect. The Yamaha BT 1100 Bulldog is equipped with a fuel tank and uses a SOHC fuel control system, delivering good mileage for your rides.
Proper upkeep is key to maintain your Yamaha BT 1100 Bulldog operating reliably. Regular replacement items comprise fuel filters. By using genuine parts, your BT 1100 Bulldog will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha BT 1100 Bulldog Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 1063.00 ccm (64,54 cubic inches) |
| Power: | 64.10 HP (46,57 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 88.20 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 8.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 229.5 kg (503,47 pounds) |
| Length: | 2192 mm (85,87 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |