The Vespa Granturismo 200 is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 197.78 ccm (12,01 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 8500 RPM, 17.49 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Vespa Granturismo 200 includes a 9.46 litres (2,49 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, providing consistent efficiency during your journeys.
Routine service is essential for maintaining your Vespa Granturismo 200 in peak form. Frequently replaced components include drive chains. With regular servicing, your Granturismo 200 can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Vespa Granturismo 200 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.78 ccm (12,01 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 17.49 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.46 litres (2,49 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 1941 mm (76,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |