The Honda Monkey 50 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM, 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical feature. The Honda Monkey 50 includes a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, providing optimal fuel economy during your journeys.
Preventative care is key for keeping your Honda Monkey 50 performing at its best. Regular replacement items involve spark plugs. By using genuine parts, your Monkey 50 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.10 HP (2,29 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.10 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 58.0 kg (127,26 pounds) |
| Length: | 1360 mm (53,23 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |