The Jawa 650 Bizon is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 651.90 ccm (39,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM, 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
For weekend adventures, the gas tank is a critical factor. The Jawa 650 Bizon is equipped with a 14.20 litres (3,73 gallons) fuel tank, delivering efficient fuel economy on the road.
Routine service is crucial for maintaining your Jawa 650 Bizon in top condition. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your 650 Bizon can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Jawa 650 Bizon Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.90 ccm (39,58 cubic inches) |
| Power: | 46.26 HP (33,63 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 57.00 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.20 litres (3,73 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |