The MV Agusta F4 Tamburini is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 170.30 HP (123,68 kW)) @ 11750 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 282.8 km/h (174,82 mph)
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The MV Agusta F4 Tamburini is fitted with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering consistent performance for your adventures.
Preventative care is necessary for maintaining your MV Agusta F4 Tamburini in top condition. Essential service parts consist of brake pads. With regular servicing, your F4 Tamburini will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 Tamburini Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 170.30 HP (123,68 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 282.8 km/h (174,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |