The Malaguti Ciak125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM, 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Malaguti Ciak125 comes with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, delivering good performance for your adventures.
Proper upkeep is crucial for keeping your Malaguti Ciak125 performing at its best. Common service items comprise clutch plates. By using genuine parts, your Ciak125 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 10.05 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.80 Nm (1,00 kgf-m or 7,16 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |