The Honda VT 750 C4 Shadow is a 2 stroke, Custom bike with a 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 45.19 HP (32,84 kW)) @ 5500 RPM, 8.70 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical consideration. The Honda VT 750 C4 Shadow is equipped with a 11.40 litres (2,99 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, ensuring consistent performance on the road.
Preventative care is crucial for keeping your Honda VT 750 C4 Shadow operating reliably. Popular maintenance parts consist of clutch plates. By using genuine parts, your VT 750 C4 Shadow will keep providing strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Honda VT 750 C4 Shadow Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 17 and the Rear Tyre size is 160/80 - 15 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 45.19 HP (32,84 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 8.70 Nm (0,90 kgf-m or 6,37 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.40 litres (2,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 239.0 kg (524,27 pounds) |
| Length: | 2510 mm (98,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |