The Titan Gecko RM Stretch is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important consideration. The Titan Gecko RM Stretch includes a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, delivering consistent performance for your adventures.
Routine service is necessary for keeping your Titan Gecko RM Stretch running smoothly. Popular maintenance parts consist of drive chains. By using genuine parts, your Gecko RM Stretch can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Titan Gecko RM Stretch Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 288.0 kg (631,83 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 6-piston calipers. Semifloating rotor. |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers. Polished stainless rotor. |