The Kawasaki VN 800 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3300 RPM and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
Regular maintenance is essential to keep your Kawasaki VN 800 running smoothly. Frequently replaced components comprise sprockets. Through proper maintenance, your VN 800 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |