The Lem Four X Pro R is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.50 HP (6.2 kW and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key aspect. The Lem Four X Pro R is fitted with a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, giving reliable performance on the road.
Proper upkeep is vital for ensuring your Lem Four X Pro R running smoothly. Common service items include air filters. With the right parts, your Four X Pro R will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Lem Four X Pro R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 60/100 - 14 and the Rear Tyre size is 80/100 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 8.50 HP (6.2 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 65.2 kg (143,08 pounds) |
| Length: | 1660 mm (65,07 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |