The Veli ZQ 100 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 97.19 ccm (5,90 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.97 HP (5.1 kW and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Routine service is vital to keep your Veli ZQ 100 operating reliably. Essential service parts consist of sprockets. With regular servicing, your ZQ 100 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.19 ccm (5,90 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 1810 mm (70,94 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |