The Hartford VR 125Z is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.40 HP (7,56 kW)) @ 9010 RPM, 7.86 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 76000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Hartford VR 125Z features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring optimal mileage for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Hartford VR 125Z performing at its best. Essential service parts comprise brake pads. With regular servicing, your VR 125Z will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hartford VR 125Z Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 118 and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.40 HP (7,56 kW)) @ 9010 RPM |
| Torque: | 7.86 Nm (0,80 kgf-m or 5,77 ft.lbs) @ 76000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |