The Harley Davidson Custom Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 5000 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM and a top speed of 155.0 km/h (95,82 mph)
Routine service is key to maintain your Harley Davidson Custom Softail in peak form. Essential service parts consist of drive chains. Using quality components, your Custom Softail will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1338.00 ccm (81,23 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 2350 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 155.0 km/h (95,82 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 276.0 kg (605,46 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |