The Yamaha XTZ 250 Lander is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM, 2.10 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 135.0 km/h (83,48 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical feature. The Yamaha XTZ 250 Lander features a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, giving optimal efficiency for your rides.
Regular maintenance is vital to maintain your Yamaha XTZ 250 Lander in top condition. Essential service parts include fuel filters. Through proper maintenance, your XTZ 250 Lander can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha XTZ 250 Lander Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 21M/C 48S and the Rear Tyre size is 120/80 - 18M/C 62S so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.00 HP (15,22 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.10 Nm (0,20 kgf-m or 1,49 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 135.0 km/h (83,48 mph) |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2125 mm (83,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |