The MV Agusta F4 1000 Veltro Pista is a 4 stroke, Sport bike with a 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 174.33 HP (126,56 kW)) @ 12000 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 307.0 km/h (189,85 mph)
During extended trips, the tank size is a key factor. The MV Agusta F4 1000 Veltro Pista features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, giving excellent range on the road.
Proper upkeep is necessary for ensuring your MV Agusta F4 1000 Veltro Pista running smoothly. Popular maintenance parts include oil filters. With the right parts, your F4 1000 Veltro Pista can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 174.33 HP (126,56 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 307.0 km/h (189,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |