The Kymco Yup 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 251.00 ccm (15,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6750 RPM, 21.80 Nm (2,19 kgf-m or 16,02 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a critical consideration. The Kymco Yup 250 is equipped with a fuel tank and features a OHC fuel injection system, giving efficient efficiency during your journeys.
Proper upkeep is vital for keeping your Kymco Yup 250 in top condition. Frequently replaced components include spark plugs. Through proper maintenance, your Yup 250 will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kymco Yup 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 58P and the Rear Tyre size is 140/70 - 12 65P so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 251.00 ccm (15,24 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 21.80 Nm (2,19 kgf-m or 16,02 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 158.0 kg (346,56 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |