The Honda PX50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.55 HP (1,89 kW)) @ 5000 RPM, 0.55 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key feature. The Honda PX50 comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, providing reliable range during your journeys.
Preventative care is important for maintaining your Honda PX50 in top condition. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your PX50 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.55 HP (1,89 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 0.55 Nm (0,10 kgf-m or 0,40 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 1981 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |