The Blata Minimotard 25 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 39.90 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.50 HP (1,79 kW)) @ 8700 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical aspect. The Blata Minimotard 25 is fitted with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, offering excellent mileage for your adventures.
Regular maintenance is important for keeping your Blata Minimotard 25 performing at its best. Common service items comprise spark plugs. Using quality components, your Minimotard 25 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Blata Minimotard 25 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 90 and the Rear Tyre size is 40/5 - 90 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.90 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 2.50 HP (1,79 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 19.2 kg (42,09 pounds) |
| Length: | 940 mm (36,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |