The BMW HP2 Sport is a 2 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a critical consideration. The BMW HP2 Sport comes with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, offering good fuel economy during your journeys.
Preventative care is key for ensuring your BMW HP2 Sport in top condition. Frequently replaced components include air filters. Using quality components, your HP2 Sport will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for BMW HP2 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. Optional ABS |