The Qlink Siena 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.60 ccm (9,08 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.40 HP (6.1 kW, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical aspect. The Qlink Siena 150 is equipped with a 5.29 litres (1,39 gallons) fuel tank, giving good mileage for your rides.
Preventative care is crucial for maintaining your Qlink Siena 150 running smoothly. Common service items involve air filters. Using quality components, your Siena 150 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Qlink Siena 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.60 ccm (9,08 cubic inches) |
| Power: | 8.40 HP (6.1 kW |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.29 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 100.7 kg (220,89 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |