The Xmotos XB 21D is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key aspect. The Xmotos XB 21D includes a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, ensuring good performance for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Xmotos XB 21D in peak form. Essential service parts consist of fuel filters. By using genuine parts, your XB 21D will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |