The Honda ST 1300 Pan European is a 4 stroke, Touring bike with a 1261.00 ccm (76,57 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 119.00 HP (86,47 kW)) @ 8000 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Honda ST 1300 Pan European is fitted with a 29.00 litres (7,62 gallons) fuel tank, offering reliable performance for your adventures.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Honda ST 1300 Pan European in peak form. Frequently replaced components consist of air filters. Using quality components, your ST 1300 Pan European can keep delivering excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda ST 1300 Pan European Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 18 and the Rear Tyre size is 170/60 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1261.00 ccm (76,57 cubic inches) |
| Power: | 119.00 HP (86,47 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 29.00 litres (7,62 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 281.0 kg (616,40 pounds) |
| Length: | 2282 mm (89,35 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |