The Benelli Caffe Nero 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW, 22.00 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key factor. The Benelli Caffe Nero 250 is fitted with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank, delivering efficient performance on the road.
Routine service is crucial for maintaining your Benelli Caffe Nero 250 performing at its best. Regular replacement items involve fuel filters. Using quality components, your Caffe Nero 250 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | 22.00 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 2217 mm (86,86 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |