The Diamo Classic 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3.6 kW and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an essential factor. The Diamo Classic 50 features a 5.48 litres (1,44 gallons) fuel tank, delivering efficient range for your rides.
Proper upkeep is essential to maintain your Diamo Classic 50 operating reliably. Popular maintenance parts include fuel filters. Through proper maintenance, your Classic 50 will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Diamo Classic 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.48 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 84.8 kg (186,07 pounds) |
| Length: | 1798 mm (70,45 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |