The Honda VT750DC Shadow Spirit is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM, 65.10 Nm (6,57 kgf-m or 47,76 ft.lbs) @ 3500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential factor. The Honda VT750DC Shadow Spirit is fitted with a 14.60 litres (3,84 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, ensuring good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is important to maintain your Honda VT750DC Shadow Spirit in peak form. Frequently replaced components include fuel filters. With the right parts, your VT750DC Shadow Spirit can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda VT750DC Shadow Spirit Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - M21 and the Rear Tyre size is 160/80 - M15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 44.92 HP (32,64 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 65.10 Nm (6,57 kgf-m or 47,76 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.60 litres (3,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 230.5 kg (505,66 pounds) |
| Length: | 2424 mm (94,92 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |