The Ducati MH900e is a 4 stroke, Sport bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 75.00 HP (54.7 kW, 76.00 Nm (7.7 kgf-m or 56.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for keeping your Ducati MH900e in peak form. Frequently replaced components comprise air filters. With regular servicing, your MH900e can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54.7 kW |
| Torque: | 76.00 Nm (7.7 kgf-m or 56.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |