The Yamaha FZ1 Fazer ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 147.91 HP (108.0 kW, 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential aspect. The Yamaha FZ1 Fazer ABS comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, providing optimal mileage on the road.
Routine service is key for maintaining your Yamaha FZ1 Fazer ABS in peak form. Essential service parts include sprockets. With regular servicing, your FZ1 Fazer ABS will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha FZ1 Fazer ABS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 147.91 HP (108.0 kW |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 10800 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | 2140 mm (83,88 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |