The Yamaha XT 660 R Supermotard is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.33 HP (34,33 kW)) @ 6000 RPM, 58.40 Nm (5,97 kgf-m or 42,88 ft.lbs) @ 5950 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential aspect. The Yamaha XT 660 R Supermotard features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, giving good fuel economy on the road.
Routine service is crucial for keeping your Yamaha XT 660 R Supermotard in top condition. Frequently replaced components consist of fuel filters. By using genuine parts, your XT 660 R Supermotard will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XT 660 R Supermotard Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 160/60 - R17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 47.33 HP (34,33 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 58.40 Nm (5,97 kgf-m or 42,88 ft.lbs) @ 5950 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |