The Adly Jet 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.00 HP (3,58 kW)) @ 6700 RPM and a top speed of 62.0 km/h (38,31 mph)
Regular maintenance is crucial to maintain your Adly Jet 50 performing at its best. Essential service parts include air filters. By using genuine parts, your Jet 50 will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Adly Jet 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 130/90 - 10 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3,58 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.0 km/h (38,31 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 74.8 kg (164,08 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |