The Nipponia Vorrei 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
When riding, the fuel system is a critical feature. The Nipponia Vorrei 125 comes with a 35.95 litres (9,45 gallons) fuel tank, offering efficient efficiency on the road.
Proper upkeep is important for maintaining your Nipponia Vorrei 125 in peak form. Popular maintenance parts consist of batteries. With the right parts, your Vorrei 125 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Nipponia Vorrei 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 16 and the Rear Tyre size is 130/70 - 16 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 35.95 litres (9,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |