The Honda CBR 125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.41 HP (9,75 kW)) @ 10000 RPM, 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The Honda CBR 125R comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, ensuring excellent range for your rides.
Regular maintenance is important to maintain your Honda CBR 125R in peak form. Common service items consist of air filters. Through proper maintenance, your CBR 125R will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 13.41 HP (9,75 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.60 Nm (1,09 kgf-m or 7,76 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 127.3 kg (279,20 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |