The Honda SLR 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 44.00 HP (32.1 kW, 55.00 Nm (5.6 kgf-m or 40.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Honda SLR 650 operating reliably. Essential service parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your SLR 650 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 44.00 HP (32.1 kW |
| Torque: | 55.00 Nm (5.6 kgf-m or 40.6 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |