The Kawasaki Ninja ZX 10R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Kawasaki Ninja ZX 10R includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, delivering optimal fuel economy during your journeys.
Routine service is key for maintaining your Kawasaki Ninja ZX 10R in peak form. Frequently replaced components involve fuel filters. With the right parts, your Ninja ZX 10R will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki Ninja ZX 10R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 112.81 Nm (11,44 kgf-m or 82,78 ft.lbs) @ 8700 RPM |
| Compression: | 12.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 208.0 kg (456,31 pounds) |
| Length: | 2111 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |