The Veli VL50QGY is a 4 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 4.29 HP (3,08 kW)) @ 8000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When riding, the gas tank is a key feature. The Veli VL50QGY includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, giving excellent efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is important to keep your Veli VL50QGY running smoothly. Frequently replaced components consist of fuel filters. Using quality components, your VL50QGY will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.29 HP (3,08 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1360 mm (53,23 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |