The Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre is a 4 stroke, Custom bike with a 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 61.65 HP (44,78 kW)) @ 5500 RPM, 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key factor. The Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, delivering consistent mileage for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre performing at its best. Essential service parts include fuel filters. Through proper maintenance, your VT 1100 C2 Shadow Sabre can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda VT 1100 C2 Shadow Sabre Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 18 65H and the Rear Tyre size is 170/80 - 15M/C 77H so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (66,72 cubic inches) |
| Power: | 61.65 HP (44,78 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 93.00 Nm (9,45 kgf-m or 68,26 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 8.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 261.0 kg (572,52 pounds) |
| Length: | 2495 mm (97,71 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |