The Malaguti SpiderMax RS500 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 493.00 ccm (29,93 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 40.90 HP (29.9 kW, 40.42 Nm (4,08 kgf-m or 29,65 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The Malaguti SpiderMax RS500 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, giving efficient range on the road.
Regular maintenance is important for ensuring your Malaguti SpiderMax RS500 performing at its best. Common service items consist of spark plugs. Using quality components, your SpiderMax RS500 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Malaguti SpiderMax RS500 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (29,93 cubic inches) |
| Power: | 40.90 HP (29.9 kW |
| Torque: | 40.42 Nm (4,08 kgf-m or 29,65 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |