The Triumph Street Triple R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 675.00 ccm (40,98 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 105.94 HP (76,91 kW)) @ 11700 RPM, 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 9100 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Triumph Street Triple R is fitted with a 17.40 litres (4,58 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, delivering consistent performance on the road.
Regular maintenance is crucial to maintain your Triumph Street Triple R in peak form. Frequently replaced components involve batteries. With regular servicing, your Street Triple R can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Triumph Street Triple R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (40,98 cubic inches) |
| Power: | 105.94 HP (76,91 kW)) @ 11700 RPM |
| Torque: | 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 9100 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.40 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 167.0 kg (366,36 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |