The Moto Morini Granpasso 1200 is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM, 103.60 Nm (10,55 kgf-m or 76,02 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key consideration. The Moto Morini Granpasso 1200 features a 27.00 litres (7,09 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, giving good range during your journeys.
Proper upkeep is essential for ensuring your Moto Morini Granpasso 1200 running smoothly. Essential service parts comprise fuel filters. With regular servicing, your Granpasso 1200 will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Moto Morini Granpasso 1200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - R19 and the Rear Tyre size is 150/70 - R17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1187.00 ccm (72,07 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 103.60 Nm (10,55 kgf-m or 76,02 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 27.00 litres (7,09 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |