The Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 EFI is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 EFI comes with a 13.24 litres (3,48 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy on the road.
Routine service is key for maintaining your Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 EFI in top condition. Popular maintenance parts involve oil filters. Through proper maintenance, your Venom ProStreet 100 EFI can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 EFI Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 149.16 Nm (15.2 kgf-m or 110.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.24 litres (3,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 321.1 kg (704,46 pounds) |
| Length: | 2743 mm (107,46 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |