The Veli VL150PY is a 4 stroke, Motocross bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8500 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Veli VL150PY is equipped with a 8.80 litres (2,31 gallons) fuel tank, ensuring efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is vital for maintaining your Veli VL150PY in top condition. Popular maintenance parts involve drive chains. With the right parts, your VL150PY will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Veli VL150PY Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 19 and the Rear Tyre size is 90/100 - 16 so before purchasing a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.80 litres (2,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |