The Triumph Trophy 1200 is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9000 RPM, 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is crucial for keeping your Triumph Trophy 1200 operating reliably. Essential service parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your Trophy 1200 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1180.00 ccm (71,64 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 104.00 Nm (10,55 kgf-m or 76,32 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |