The Malaguti GT500 Spidermax is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 459.00 ccm (27,87 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 39.50 HP (28,66 kW)) @ 7250 RPM, 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key consideration. The Malaguti GT500 Spidermax comes with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, providing consistent range for your rides.
Routine service is key for ensuring your Malaguti GT500 Spidermax performing at its best. Common service items involve brake pads. With regular servicing, your GT500 Spidermax can maintain dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Malaguti GT500 Spidermax Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/80 - 16 and the Rear Tyre size is 150/70 - 16 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 459.00 ccm (27,87 cubic inches) |
| Power: | 39.50 HP (28,66 kW)) @ 7250 RPM |
| Torque: | 42.00 Nm (4,28 kgf-m or 30,85 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |