The Yamaha XVZ 1300 AT Royal Star Tour Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 5000 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3250 RPM and a top speed of 180.0 km/h (111,24 mph)
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Yamaha XVZ 1300 AT Royal Star Tour Classic operating reliably. Regular replacement items consist of fuel filters. With regular servicing, your XVZ 1300 AT Royal Star Tour Classic will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78,57 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 180.0 km/h (111,24 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 316.0 kg (693,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |