The MBK Skyliner LTD is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The MBK Skyliner LTD comes with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, providing optimal performance for your adventures.
Preventative care is crucial for ensuring your MBK Skyliner LTD performing at its best. Common service items comprise batteries. With the right parts, your Skyliner LTD will continue to deliver excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK Skyliner LTD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 9.40 Nm (1,00 kgf-m or 6,87 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |