The Giantco Hunter Sport 200 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 193.20 ccm (11,73 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM, 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key aspect. The Giantco Hunter Sport 200 includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and features a OHV fuel delivery system, giving reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is necessary for keeping your Giantco Hunter Sport 200 operating reliably. Popular maintenance parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your Hunter Sport 200 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Giantco Hunter Sport 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - .18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 193.20 ccm (11,73 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 14.00 Nm (1,39 kgf-m or 10,25 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |