The MZ Fun 300 is a 2 stroke, Allround bike with a Air cooled 291.00 ccm (17,67 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5500 RPM, 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 5200 RPM and a top speed of 135.0 km/h (83,48 mph)
Routine service is key to maintain your MZ Fun 300 in peak form. Frequently replaced components comprise oil filters. By using genuine parts, your Fun 300 will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 291.00 ccm (17,67 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 30.00 Nm (3,08 kgf-m or 21,99 ft.lbs) @ 5200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 135.0 km/h (83,48 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |