The Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is a critical factor. The Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom includes a 17.03 litres (4,48 gallons) fuel tank, providing optimal performance for your adventures.
Regular maintenance is essential for keeping your Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom performing at its best. Frequently replaced components comprise oil filters. With regular servicing, your XL1200C Sportster 1200 Custom will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - H19 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (72,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 107.12 Nm (10,85 kgf-m or 78,61 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.03 litres (4,48 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 254.9 kg (559,19 pounds) |
| Length: | 2294 mm (89,85 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |