The BMW R1200S is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8250 RPM, 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important factor. The BMW R1200S includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, providing efficient mileage for your rides.
Routine service is necessary for keeping your BMW R1200S in top condition. Essential service parts consist of batteries. By using genuine parts, your R1200S will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW R1200S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 122.00 HP (88,65 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 112.00 Nm (11,34 kgf-m or 82,19 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2151 mm (84,28 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |