The Honda CBR 900 RR Fireblade is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 929.00 ccm (56,41 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 152.00 HP (110,35 kW)) @ 11000 RPM, 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 280.0 km/h (173,13 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important feature. The Honda CBR 900 RR Fireblade is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Honda CBR 900 RR Fireblade operating reliably. Common service items include air filters. With regular servicing, your CBR 900 RR Fireblade can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 929.00 ccm (56,41 cubic inches) |
| Power: | 152.00 HP (110,35 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 103.00 Nm (10,45 kgf-m or 75,62 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 280.0 km/h (173,13 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |